U razgovoru za Jutarnji list, kandidatkinja za gradonačelnicu Rijeke i aktualna dogradonačelnica, Sandra Krpan govorila je o proteklom mandatu i programu za novi mandat. U intervjuu s novinarom Lukom Benčićem, Krpan ističe važnost odgovornog upravljanja gradom s pozicije izvršne vlasti. Intervju prenosimo u cijelosti.
Nakon četiri godine na funkciji zamjenice gradonačelnika Marka Filipovića, Sandra Krpan danas mu stoji nasuprot, kao SDP-ova kandidatkinja za gradonačelnicu Rijeke. U utrku ulazi s podrškom stranke, distancirajući se od modela upravljanja čiji je bila dio. U intervjuu za Jutarnji list govori o razlozima zbog kojih je došlo do zaokreta unutar SDP-a, razlikama između nje i aktualnog gradonačelnika te planu da Rijeka postane uređen, priuštiv i ambiciozan grad.
Dolazite iz samog vrha gradske uprave, bili ste zamjenica gradonačelnika Marka Filipovića. Što točno niste mogli ostvariti iz te pozicije, a vjerujete da možete kao gradonačelnica?
Kao zamjenica gradonačelnika imala sam važne ovlasti, ali i određena ograničenja. Nisam bila nositeljica izvršne vlasti, što znači da nisam mogla donositi konačne odluke. Kao gradonačelnica mogu razvijati Rijeku punim kapacitetom: donositi odluke, usmjeravati proračun prema strateškim ciljevima, okupiti operativne timove i nadgledati provedbu. Vođenje grada zahtjeva puno rada, mora biti odgovorno, odlučno i brzo, sve to posljednje četiri godine nije bilo.
Kako komentirate tvrdnje da ste tri i pol godine šutjeli u javnosti, a distancirali ste se od gradonačelnika tek kada su unutarstranačke karte počele padati u vašu korist?
Nismo šutjeli. Ni ja ni stranka. Često smo upozoravali na bježanje od odgovornosti, sporost donošenja odluka i nedostatak suživota s građanima zbog konstantnih putovanja. Neke odluke koje je Filipović donosio nisu ni bile u skladu s onim što smo, prvenstveno mi kao stranka, prije četiri godine obećali građanima. Upravo zato sam odlučila preuzeti odgovornost, a u tome sam dobila punu podršku stranke i građana. Ništa od pustih priča, treba raditi i dati sve od sebe kako bi opravdali povjerenje koje vam građani daju, a to će mi u naredne četiri godine biti glavna vodilja.
Je li oduzimanje Vaših ovlasti ostavilo posljedice na funkcioniranje gradske uprave i kako to tumačite u kontekstu Vaše i Filipovićeve odgovornosti prema građanima?
Mislim da je odlika odgovornog političara, ali i stabilne osobe, da svoje neuspjehe ne prelama preko leđa građana. Moj cijeli politički put usmjeren je na rad za zajednicu – to je i temeljni motiv moje kandidature. Nakon što su mi ovlasti oduzete, nastavila sam raditi svoj posao: komunicirati, obavljati zaduženja i potpisivati dokumente vezane uz Urbanu aglomeraciju za koju sam bila odgovorna. Nikome ništa ne zamjeram. Građani su ti koji nas biraju – i oni na kraju odlučuju.
Što smatrate da su bili ključni razlozi zbog kojih ste unutar SDP-a dobili prednost pred aktualnim gradonačelnikom? Je li to glas protiv njega ili glas za Vas?
Riječani SDP-u povjeravaju upravljanje gradom već desetljećima, jer znamo što je Rijeci potrebno i kako ju razvijati, što smo kroz godine i dokazali. Područja kulture, obrazovanja i sporta za koja sam ja bila zadužena u protekle četiri godine podignuta su na potpuno novu razinu, ali neke od ključnih stvari poput stanogradnje i prometa u ingerenciji gradonačelnika nisu riješene. Obećanje građanima po tim pitanjima nije ispunjeno, zato smo kao odgovorna stranka morali promijeniti ploču i stranka je povjerenje odlučila dati meni, temeljem dugogodišnjeg rada i postignutih rezultata.
U protekle četiri godine bili ste zaduženi za odgoj, obrazovanje, sport i kulturu – možete li konkretno navesti tri najvažnija postignuća iz tog razdoblja i tri stvari koje niste uspjeli provesti, a želite u novom mandatu?
Kada sam postala zamjenica gradonačelnika, bilo je 200 neupisane djece u gradske vrtiće. Danas su u vrtiće upisana sva djeca s pravom prvenstva upisa. Radila sam na terenu i uspjela pronaći i osigurati dodatne kapacitete. Ponosna sam na to jer je mnogim roditeljima svakodnevica bitno olakšana na taj način. Otvorili smo pet novih prostora za vrtićke i jasličke kapacitete, osigurali proračunska sredstva za projektiranje novih vrtića. Ponosna sam na dovršetak projekta i otvorenje zgrade Gradske knjižnice i na živost programa koji se sada kontinuirano u njoj odvijaju. Zajedno s mojim najužim timom osigurali smo značajno veća sredstva za sportske udruge i sport u Rijeci.
Ostalo je još posla koji ćemo napraviti kad osiguramo sredstva u proračunu, kao što je dovršetak uređenja zgrade MMSU-a i Teatrina, kako bi čitav Art kvart bio stavljen u punu funkciju. Također, stavit će se u funkciju i dati u priuštivi najam gradski stanovi. Puno sportskih Klubova trenira djecu u neuređenim prostorima. To ćemo promijeniti. SDP zajedno s partnerima, PGS-om, IDS-om, HSS-om, SDSS-om i Listom za Rijeku, jačat će gospodarstvo, poticati zelene projekte, povećati kapacitete domova za starije osobe, urediti I ozeleniti grad iI učiniti život u Rijeci kvalitetnijim za sve generacije Riječana.
S obzirom na to da ste do jučer bili dio iste politike koju danas kritizirate, kako građanima objasniti razliku između Vas i dosadašnjeg modela upravljanja gradom?
Moj model je bio i ostat će – red u gradu i rad za građane. U tome imam potporu partnera koji su s SDP-om u velikoj koaliciji. Vrijednosti i politike stranke kojoj Riječani daju povjerenje – za mene nisu parole, već smjernice koje se moraju pretočiti u konkretna rješenja i veću kvalitetu života u gradu. Proračun se ne puni na način da umirovljenicima povećate cijenu javnog prijevoza 300%, to nije rješenje, niti je u skladu s politikama SDP-a. Ne možete dopustiti da djeca u Klubovima treniraju u pljesnivim prostorima i tvrditi da podržavate sport i zdravlje. Ja to neću tolerirati kao gradonačelnica. Razlika između mene i dosadašnjeg modela upravljanja je upravo u tome – u dosljednosti, odgovornosti i konkretnim odlukama koje vode računa o građanima.
Kako vidite odgovornost SDP-a za aktualno stanje u Rijeci, s obzirom na dugogodišnju dominaciju stranke u gradskoj vlasti? Može li Vaš program biti istinski “novi početak” ili je to samo rebranding postojećeg modela?
Aktualno stanje u Rijeci rezultat je višedesetljetnog ulaganja i planiranja. Grad je osigurao zemljište za izgradnju Sveučilišnog kampusa i nove bolnice na Sušaku, sustavno ulagao u infrastrukturu na tom području, te izgradio niz sportskih objekata – od Bazena Kantrida, Centra Zamet i Atletske dvorane do igrališta na Kampusu i zemljišta za Stadion Rujevica.
Kroz godine su izgrađeni i brojni kulturni objekti, čime je zapušteni industrijski kompleks pretvoren u živu kulturnu zonu – Art-kvart Benčić. Rijeka je ponijela titulu Europske prijestolnice kulture, a provodila je i najsnažniji socijalni program u Hrvatskoj.
Sve to realizirano je zahvaljujući odgovornoj politici SDP-a i povjerenju koje su nam građani davali.
SDP je odgovorna i dosljedna stranka koja njeguje prostor slobode i tolerancije. Nakon građanskog odgoja koji promiče nenasilje, toleranciju i solidarnost, prvi u Hrvatskoj, uveli smo u škole i – zdravstveni odgoj. Program koji predstavljam nije samo kontinuitet dobrih politika – on je prilika za novi početak, temeljen na svježoj energiji, iskustvu i iskrenom slušanju građana.
Više puta ste rekli da Rijeka “može i mora bolje”. Koja su tri ključna područja u kojima Rijeka po Vama sada podbacuje, a Vi ih namjeravate promijeniti?
Grad je zapušten i prljav, promet ne funkcionira i život u Rijeci postaje sve teže priuštiv – građani sve to svakodnevno vide i osjećaju. Upravo te probleme ću, zajedno sa svojim zamjenicima, Goranom Palčevskim i Anom Trošelj, odmah krenuti rješavati unutar prvih 100 dana mandata.
Prije svega trebamo više parkirnih kapaciteta, to ćemo rješiti izgradnjom novih garaža na ključnim mjestima u gradu, te prenamijenom dijela javnih površina u parkirališta, a za stanare centra grada uvest ćemo povlaštene parkirne karte. Moramo poboljšati i uslugu javnog prijevoza nabavom novih električnih i hibridnih autobusa te povećanjem broja gradskih linija. Uz to, kao što sam već najavila, svi riječki umirovljenici plaćat će najnižu moguću cijenu javnog prijevoza.
Više pažnje moramo pridati održavanju našeg grada čistim – reorganizirat ćemo sustav prikupljanja otpada, te uvesti pametne spremnike za biootpad kako bismo potaknuli recikliranje. Tomu će prethoditi sustavna edukacija i digitalni vodiči – jer promjena mora biti razumljiva i dostupna svima.
Posebno ćemo se posvetiti osiguravanjem priuštivog stanovanja. Moj plan je realan: neću obećavati tisuću stanova pa izgraditi šest. Uz uređenje i stavljanje u funkciju gradskih stanova koji trenutno zjape prazni, planiram izgradnju još 300 novih stanova za priuštivi najam – jer to možemo ostvariti.
Kakav je Vaš plan za zadržavanje mladih u Rijeci?
Mladima u Rijeci moramo pružiti stvarne mogućnosti – i stanovanja koje si mogu priuštiti, i zapošljavanja u područjima koja ih zanimaju.
Planiramo izgradnju gradskih stanova za priuštivi najam mladima na Srdočima (na lokaciji bivšeg kamionskog terminala) te u Vodovodnoj ulici. Također, tri riječke ulice doživjet će potpunu obnovu i nove sadržaje: Vodovodna, Ružićeva i bivša “Industrijska”. Tamo će se urediti poslovni prostori, a bivša tvornica Rade Končar bit će u potpunosti adaptirana.
Ti prostori mogu postati žarišta poslovanja, kreativnih industrija, start-upova te kulturnih i društvenih aktivnosti – čime spajamo potrebe mladih, obrazovanje i razvoj grada.
Kad je riječ o zapošljavanju, uloga Grada nije da sam otvara radna mjesta, već da stvori uvjete u kojima poduzetnici mogu rasti i zapošljavati. Ako olakšamo poslovanje, pojednostavimo administraciju, ponudimo poticaje i kvalitetnu infrastrukturu – poduzetnički sektor će sam povući razvoj i zapošljavanje.
Posebno ćemo poticati ulaganja u zeleno poduzetništvo i revitalizaciju starih industrijskih prostora, uz jasne mjere i olakšice za privatne investitore koji žele graditi održivu budućnost Rijeke.
Kultura i obrazovanje bili su Vaša nadležnost. Kako planirate učiniti Rijeku gradom u kojem su kultura i znanje ne samo simbolički, već i ekonomski prioritet?
Uredit ćemo Harteru i ponovno je otvoriti za festivale, izvođačku i klupsku scenu.
Vratit ćemo Teatro Fenice Riječanima! Vratit ćemo „Riječke ljetne noći“ – veliki ljetni festival s tradicionalnom i alternativnom scenom. Uredit ćemo centar za glazbu Teatrino u novom prostoru kompleksa Benčić-Teatrino. Dovršit ćemo projekt uređenja Muzeja moderne i suvremen umjetnosti.
Rijeka je grad znanja, kulture i slobode – i kao takav mora imati kulturnu politiku koja nije podređena tržišnoj logici, već javnom interesu. Kultura možda nije uvijek ekonomski isplativa u klasičnom smislu, ali njezina vrijednost za društvenu koheziju, identitet i kreativnu ekonomiju je nemjerljiva. Grad koji vjeruje u znanje i kulturu – ulaže u njih. To je temeljna razlika između socijaldemokracije i neoliberalnih politika.
Iskustvo Europske prijestolnice kulture – iako obilježeno pandemijom – ostavilo nam je dragocjeno znanje, iskustvo i kapacitete koje sada treba aktivirati u punom sjaju. Riječkoj kulturi treba podrška. I imat će je.
Kakav odnos želite razviti s državnom vlasti, bez obzira na njezin politički predznak? Vidite li se kao partner ili korektiv Vladi u Zagrebu?
Lokalna razina vlasti mora u mnogim projektima biti partner s državnom vlasti i namjeravam njegovati takav pristup. Kao gradonačelnica, neću voditi politiku sukoba, zalagati ću se suradnju kada je riječ o svim temama koje poboljšavaju kvalitetu života u našem gradu.
