U Dječjoj kući u Rijeci u organizaciji udruge Sidro – odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću održan četvrti po redu Forum u sklopu projekta „Obrazovanje – pravo, a ne dar“.

O temi su govorile su predsjednica i dopredsjednica Udruge Sidro Katarina Turković Gulin i Jelena Draksler, zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan, kao predstavnica osnivača gradskih vrtića Rijeka, Sušak i More, ravnateljica Dječjeg vrtića More Jasna Crnčić, savjetnica rektorice Sveučilišta u Rijeci prof.dr.sc. Jasna Krstović, kao i predstavnici Ureda pravobraniteljice za djecu, stručnjaci praktičari, odgojitelji i magistri Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Dogradonačelnica Grada Rijeke, Sandra Krpan istaknula je kako su vrtići prva stepenica obrazovanja, izuzetno važna za razvoj svakog djeteta.
„U prvom redu, ponosna sam što smo stali iza struke da ne podržimo izmjene zakona kojima se omogućava ulazak drugih struka u vrtiće i smatram da je to donošenje takve zakonske odredbe bila pogreška. Osim što moramo štititi struku, moramo se truditi da zanimanje odgajatelja bude atraktivno, poput gradskih stipendija koje Grad Rijeka dodjeljuje, kako bi se što više mladih ljudi odlučilo na studiranje ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Jer, nećemo ništa napraviti, ako nećemo imati ljude koji će raditi s našom djecom. Također, smatram da plaće u vrtićima, neovisno o tome u kojem gradu odgajatelj radi, moraju biti jednake, kao što to imaju učitelji u osnovnim i srednjim školama. Postojeće razlike nisu dobre, jer ovise o mogućnostima proračuna pojedinih jedinica lokalne samouprave, te bi bilo jako važno da država preuzme financiranje plaća i kada bismo sva sredstva koja kao grad izdvajamo i za plaće i podizanja standarda, mogli iskoristiti za izgradnju novi vrtića i poboljšanje uvjeta rada“, kazala je Krpan.
Trenutno se sustav predškolskog odgoja financira iz lokalnih proračuna, što stvara nejednakosti među vrtićima i otežava osiguravanje primjerenih plaća odgojiteljima. Dogradonačelnica Grada Rijeke Sandra Krpan smatra da bi se preuzimanjem financiranja na državnoj razini omogućili:
- Pravednost i ravnopravnost predškolskog odgoja u odnosu na ostatak obrazovnog sustava
- Jednaki uvjeti rada za odgojitelje, bez obzira na grad ili općinu
- Dostupnost i kvaliteta vrtića za svu djecu u Hrvatskoj
Dio izlaganja s Foruma održanog u sklopu projekta „Obrazovanje – pravo, a ne dar“ u Dječjoj kući u Rijeci možete pogledati na poveznici.